U vremenu kada je hrvatsko društvo bilo podijeljeno staležnim razlikama i političkim previranjima, drama “Sloga i zjedinjenje” Josipa Horvata predstavlja značajno djelo hrvatske književnosti. Kroz živopisne likove i složenu radnju autor oslikava društvene prilike 19. stoljeća.
“Sloga i zjedinjenje” je drama koja kroz priču o sukobu između plemstva i građanstva progovara o važnosti narodnog jedinstva i prevladavanju klasnih razlika za dobrobit hrvatske budućnosti. Djelo je napisano 1813. godine i smatra se jednim od temeljnih tekstova hrvatskog narodnog preporoda.
Ova lektira nije samo povijesni dokument već i snažna poruka o važnosti zajedništva koja i danas nalazi odjeka u hrvatskom društvu. Kroz analizu likova i njihovih međusobnih odnosa otkriva se složena mreža društvenih i političkih okolnosti koje su oblikovale hrvatsku nacionalnu svijest.
Uvod u lektiru
“Sloga i zjedinjenje” predstavlja značajno dramsko djelo hrvatske književnosti koje tematizira društvene sukobe i važnost narodnog jedinstva u 19. stoljeću.
Autor
Josip Horvat (1786-1858) bio je hrvatski književnik, dramatičar i preporoditelj rođen u Varaždinu. Završio je studij prava u Zagrebu, gdje je kasnije radio kao profesor na Kraljevskoj akademiji. Njegovom književnom opusu pripadaju četiri drame od kojih je “Sloga i zjedinjenje” najpoznatija. Horvat je aktivno sudjelovao u Hrvatskom narodnom preporodu te je svojim djelima promicao ideju nacionalnog jedinstva. Njegovo stvaralaštvo karakterizira spoj klasicističkih i predromantičarskih elemenata s naglašenom društvenom tematikom.
Žanr i književna vrsta
“Sloga i zjedinjenje” pripada dramskom književnom rodu s elementima građanske drame i povijesne tragedije. Djelo je strukturirano u pet činova prema klasicističkim pravilima dramaturgije. Tekst kombinira značajke prosvjetiteljske književnosti s romantičarskim idejama narodnog preporoda. Karakterizira ga složena dramska radnja isprepletena društveno-političkim motivima te sukob između tradicionalnih i modernih vrijednosti. Zastupljeni su elementi sentimentalizma u prikazu ljubavne priče koja služi kao pozadina za dublje društvene teme.
Mjesto i vrijeme

Pjesma “Horvatov sloga i zjedinjenje” nastala je u Zagrebu tijekom 1832. i 1833. godine, u kritičnom razdoblju hrvatskog narodnog preporoda. Ljudevit Gaj stvara ovo djelo u vrijeme intenzivnog kulturnog i političkog previranja, kada Zagreb postaje središtem ilirskog pokreta.
Povijesni kontekst nastanka pjesme obilježen je snažnim nastojanjima za nacionalnim buđenjem i jezičnim jedinstvom. Zagreb 1830-ih godina predstavlja žarište intelektualnog života gdje se okupljaju preporoditelji oko ideje kulturnog i političkog jedinstva južnoslavenskih naroda.
Stvaralačko okruženje Ljudevita Gaja bilo je prožeto djelovanjem mladih intelektualaca koji su aktivno radili na:
- Oblikovanju hrvatske nacionalne ideologije
- Standardizaciji hrvatskog jezika
- Razvoju hrvatske kulture
- Promoviranju ideje južnoslavenskog jedinstva
Zagrebačka kulturna scena tog vremena služila je kao platforma za širenje preporodnih ideja, a Gajeva pjesma postaje jedan od prvih umjetničkih izraza tih težnji. Prvo objavljivanje pjesme 1835. godine u “Danici” predstavlja značajan trenutak u afirmaciji hrvatskog književnog stvaralaštva.
Tema i ideja djela

“Horvatov sloga i zjedinjenje” predstavlja značajno djelo hrvatske književnosti koje kroz domoljubnu liriku prenosi snažnu poruku o važnosti narodnog jedinstva.
Glavna tema
Središnja tema djela je ujedinjenje hrvatskog naroda kroz ideju sloge i zajedništva. Ljudevit Gaj u pjesmi progovara o nužnosti povezivanja svih hrvatskih krajeva u jedinstvenu cjelinu. Kroz stihove se provlači snažna domoljubna misao koja poziva na prevladavanje regionalnih podjela i stvaranje čvrste nacionalne zajednice. Autor posebno naglašava važnost zajedničkog djelovanja za dobrobit domovine, ističući kako samo ujedinjeni Hrvati mogu ostvariti svoje nacionalne ciljeve.
Sporedne teme
Pjesma obrađuje nekoliko povezanih tematskih cjelina:
- Kontrast prošlosti i sadašnjosti: Gaj suprotstavlja slavnu povijest hrvatskog naroda trenutnom stanju razjedinjenosti
- Buđenje nacionalne svijesti: Autor poziva sunarodnjake na osvještavanje vlastitog identiteta kroz kulturno i političko djelovanje
- Bratska povezanost: Naglašava se važnost međusobnog razumijevanja i podrške među pripadnicima naroda
- Društvena kritika: Pjesma upozorava na štetnost unutarnjih sukoba i nejedinstva
Ideja djela
Temeljna ideja djela je potaknuti hrvatski narod na ujedinjenje kroz buđenje nacionalne svijesti. Gaj kroz stihove šalje jasnu poruku o nužnosti zajedničkog djelovanja za bolju budućnost. Pjesma promovira ideju da je snaga naroda u njegovom jedinstvu te da samo složni mogu ostvariti željene političke i društvene promjene.
Motivi i simboli povezani s temom
- Kolo kao simbol narodnog jedinstva i zajedništva
- Zora koja predstavlja buđenje nacionalne svijesti
- Lanac kao metafora povezanosti hrvatskih krajeva
- Braća što simbolizira jednakost i bliskost među pripadnicima naroda
- Zvijezda kao simbol vodstva i svjetlije budućnosti
Kompozicija djela

“Horvatov sloga i zjedinjenje” strukturirana je kao domoljubna budnica s naglašenim romantičarskim elementima. Pjesnička kompozicija temelji se na kontrastnim motivima i ritmičkoj izmjeni osmeraca i peteraca.
Uvod
Pjesma započinje snažnim buđenjem nacionalne svijesti kroz metaforički prikaz Hrvatske koja “još ni propala”. Gaj koristi tradicionalni obrazac budnice s naglašenom rodoljubnom tematikom. Prva strofa postavlja temeljni ton djela kroz kontrast između tame i svjetla, sna i buđenja.
Zaplet
Središnji dio pjesme razvija se kroz gradaciju motiva narodnog jedinstva. Pjesnik gradi napetost izmjenom kraćih i dužih stihova, stvarajući dinamičan ritam koji prati ideju buđenja nacionalne svijesti. Unakrsna rima (abab) pojačava muzikalnost i pamtljivost stihova.
Vrhunac
Kulminacija pjesme dolazi u strofama koje slave snagu združenog naroda. Gaj koristi jake metafore poput “zore” i “lanca” za prikaz povezanosti Hrvata. Ritmička struktura doseže svoj vrhunac kroz intenzivnu izmjenu osmeraca i peteraca.
Rasplet
Pjesnička struktura postupno prelazi u mirniji ton, ali zadržava snažnu poruku jedinstva. Gaj vješto koristi alegorije prirode za prikaz narodnog preporoda. Melodičnost stihova podržava osnovnu ideju kroz harmoničnu kombinaciju ritma i rime.
Zaključak
Završne strofe zaokružuju kompoziciju vraćanjem na početni motiv Hrvatske, ali sada u kontekstu ostvarene sloge. Pjesnička forma prati sadržaj kroz dosljedno održavanje ritmičke sheme i stilskih figura karakterističnih za razdoblje romantizma.
Kratki sadržaj

Ljudevit Gaj u pjesmi “Horvatov sloga i zjedinjenje” obrađuje temu narodnog jedinstva kroz alegorijski prikaz Hrvatske koja se budi iz dugog sna. Pjesma počinje opisom teškog stanja hrvatskog naroda koji se nalazi u dubokom snu nesvjesnosti.
Kroz metaforički jezik pjesnik prikazuje tri ključna vremenska razdoblja:
- Slavnu prošlost: Evocira vrijeme kada je hrvatski narod bio složan i moćan
- Tešku sadašnjost: Opisuje razdoblje razjedinjenosti i narodne nesvijesti
- Optimističnu budućnost: Najavljuje buđenje nacionalne svijesti i ponovno ujedinjenje
Središnji dio pjesme razvija motiv buđenja kroz gradaciju:
- Narod se prvo budi iz dugog sna
- Postupno postaje svjestan svoje snage
- Ujedinjuje se u zajedničkom cilju narodnog preporoda
Gaj koristi specifične simbole za pojačavanje poruke:
- San simbolizira političku i duhovnu nesvijest
- Zora predstavlja buđenje nacionalne svijesti
- Kolo označava narodno jedinstvo
- Lanac simbolizira povezanost među braćom
Pjesnička struktura temelji se na izmjeni osmeraca i peteraca, stvarajući dinamičan ritam koji prati gradaciju od tame prema svjetlu, od sna prema buđenju.
Redoslijed događaja

Pjesma “Horvatov sloga i zjedinjenje” Ljudevita Gaja prošla je kroz nekoliko ključnih faza tijekom svog nastanka i objavljivanja. Tijekom 1832. godine Gaj je napisao prvu verziju pjesme u Zagrebu, u vrijeme kada je ilirski pokret počeo dobivati na snazi. Nakon dovršetka pisanja 1832. godine, pjesma je čekala tri godine na svoje prvo izdanje.
Prvi put je pjesma ugledala svjetlo dana 1835. godine kada je tiskana u prilogu “Danica”. Ovo izdanje predstavlja značajan trenutak jer se pojavilo nedugo nakon što je Gaj 1830. objavio svoje revolucionarno djelo “Kratka osnova horvatsko-slavenskoga pravopisanja”, koje mu je donijelo ugled diljem zemlje.
Vremenski slijed pokazuje kako je djelo nastalo u kritičnom razdoblju hrvatskog narodnog preporoda. Tadašnji Zagreb postao je središtem ilirskog pokreta, a Gajeva pjesma postala je jedna od najznačajnijih budnica toga vremena. Pjesma je nastala u kontekstu snažnog političkog otpora prema stranim vladarima koji su u to vrijeme držali vlast nad hrvatskim povijesnim prostorom.
Kroz svoje stihove, pjesma odražava društveno-političku situaciju svog vremena te služi kao poziv na ujedinjenje svih južnih Slavena, što je bio glavni cilj ilirskog pokreta. Gaj je kroz ovo djelo artikulirao težnje cijelog pokreta za buđenjem nacionalne svijesti hrvatskog naroda.
Analiza likova

Pjesma “Horvatov sloga i zjedinjenje” predstavlja alegorijsku sliku hrvatskog društva kroz simbolične likove koji utjelovljuju različite društvene skupine i nacionalne težnje.
Glavni likovi
Hrvatski narod pojavljuje se kao središnji kolektivni lik pjesme, prikazan kroz metaforu usnulog diva koji se budi iz višestoljetnog sna. Gaj ga opisuje kao snažnu ali podijeljenu cjelinu koju čine različite hrvatske pokrajine i društvene skupine. Narod je predstavljen kroz gradaciju – od početne uspavanosti i nesvjesnosti do postupnog buđenja i spoznaje vlastite snage. Posebno je naglašena transformacija narodne svijesti kroz simbole poput zore koja najavljuje novo doba i kola koje predstavlja ujedinjenje.
Sporedni likovi
Pjesma uvodi nekoliko skupina sporednih likova koji predstavljaju različite dijelove južnoslavenske zajednice. To su:
- Slavonci, Dalmatinci i Istrijanci kao predstavnici hrvatskih regionalnih identiteta
- Kranjci, Štajerci i Gorotanci koji simboliziraju slovenske zemlje
- Bošnjaci kao poveznica s drugim južnoslavenskim narodima
Ovi likovi nisu individualizirani već funkcioniraju kao simboli šireg slavenskog zajedništva.
Odnosi između likova
Međusobni odnosi likova grade se kroz ideju bratske povezanosti i zajedničkog cilja. Gaj naglašava prirodnu povezanost svih južnoslavenskih naroda kroz metaforu braće koja se okupljaju u zajedničkom kolu. Odnos između glavnog lika (hrvatskog naroda) i sporednih likova (drugih južnoslavenskih naroda) temelji se na ideji međusobnog pomaganja i zajedničke borbe protiv tuđinske vlasti. Pjesnik posebno ističe važnost prevladavanja regionalnih razlika i stvaranja čvrstih veza među svim dijelovima narodnog tijela.
Stil i jezik djela
Pjesma “Horvatov sloga i zjedinjenje” odlikuje se izrazito romantičarskim stilom i arhaičnim jezikom karakterističnim za razdoblje hrvatskog narodnog preporoda. Gaj koristi snažne jezične konstrukcije koje naglašavaju domoljubne osjećaje i poziv na jedinstvo.
Stilske figure i izražajna sredstva
Pjesma obiluje stilskim figurama koje pojačavaju njezin emotivni naboj. Alegorija dominira kroz personifikaciju Hrvatske kao usnule ali snažne nacije. Antiteza se očituje u kontrastima poput “tvrdo spala – jačja hoće bit” i “vu snu mala – će se prostranit”. Ponavljanje fraza “Hoj Horvati” i “braćo mila” stvara ritmičku strukturu koja naglašava poziv na zajedništvo. Gaj također koristi metafore poput “zora puca” i “kolo vode” za slikovit prikaz buđenja nacionalne svijesti.
Narativne tehnike
Narativna struktura temelji se na izmjeni pripovjednih perspektiva i dijaloškim elementima. Pjesnik započinje u ulozi promatrača koji opisuje stanje naroda, zatim prelazi u ulogu aktivnog sudionika koji poziva na jedinstvo. Izmjena pripovjednih glasova stvara dinamičan ritam i pojačava dramatičnost poruke. Gaj koristi direktno obraćanje čitatelju kroz imperativne forme i retorička pitanja.
Ton i atmosfera
Ton pjesme je istovremeno svečan i poticajan, stvarajući atmosferu nacionalnog zanosa i optimizma. Početak pjesme postavlja ozbiljan ton kroz konstataciju o Hrvatskoj koja “još ni propala”, dok se kroz pjesmu gradi sve snažniji emotivni intenzitet. Atmosfera postupno prelazi iz kontemplativne u mobilizacijsku, pozivajući čitatelje na aktivno sudjelovanje u narodnom preporodu. Gaj koristi zvučne efekte i ritmičke izmjene za stvaranje emotivnog crescenda.
Simbolika i motivi
“Horvatov sloga i zjedinjenje” obiluje bogatom simbolikom koja nosi duboke nacionalne poruke. Ljudevit Gaj koristi različite književne elemente za prenošenje ideje o važnosti narodnog jedinstva i buđenju nacionalne svijesti.
Simboli u djelu
Središnji simboli pjesme predstavljaju ključne ideje hrvatskog narodnog preporoda. Kolo simbolizira narodno jedinstvo i zajedništvo među braćom, dok zora označava buđenje nacionalne svijesti nakon dugog razdoblja tame. Lanac se pojavljuje kao simbol povezanosti među hrvatskim krajevima, a zvijezda predstavlja vodstvo i svjetliju budućnost. Gaj koristi i simbol braće kao oznaku jednakosti među pripadnicima naroda, bez obzira na društveni status ili regionalno podrijetlo.
Motivi
Sloga predstavlja centralni motiv pjesme koji se proteže kroz cijelo djelo kao duhovni preduvjet političkog ujedinjenja. Domoljublje se očituje kroz veličanje slavne prošlosti i težnju za boljom budućnošću hrvatskog naroda. Kontrast između slavne prošlosti i teške sadašnjosti naglašava potrebu za promjenom, dok motiv buđenja simbolizira izlazak iz višestoljetnog političkog mrtvila. Gaj također uvodi motiv bratske povezanosti kao temelj za stvaranje jedinstvene nacionalne zajednice.
Alegorija i metafora
Alegorijski prikaz Hrvatske kao usnule zemlje koja se budi iz dugog sna predstavlja središnju metaforu djela. Gaj koristi metaforu zore koja rastjeruje tamu neznanja i razdora, dok slika kola metaforički prikazuje snagu ujedinjenog naroda. Pjesnik kroz alegoriju prirodnih pojava (zora, svjetlost, tama) gradi složenu sliku narodnog preporoda. Metaforički jezik posebno dolazi do izražaja u opisima buđenja nacionalne svijesti gdje Hrvatska “još ni propala” simbolizira nadu u bolju budućnost.
Povijesni, društveni i kulturni kontekst
Hrvatska se u 19. stoljeću našla u složenom položaju teritorijalne razjedinjenosti unutar Habsburške Monarhije. Nakon Bečkog kongresa 1815. godine administrativna podjela rezultirala je rascjepkanošću hrvatskih zemalja – Hrvatska i Slavonija pripale su ugarskom dijelu, dok su Dalmacija i Istra potpale pod austrijsku upravu. Rijeka s Primorjem funkcionirala je kao zasebna cjelina, a Vojna krajina ostala je pod izravnom upravom Beča.
U takvim okolnostima među hrvatskim narodom prevladavao je osjećaj pesimizma i političke nemoći. Ljudevit Gaj i ostali preporoditelji prepoznali su potrebu za kulturnim i nacionalnim buđenjem te 1835. godine pokreću ilirski pokret. Njihov primarni cilj bio je ujedinjenje hrvatskih zemalja u jedinstvenu administrativnu cjelinu te standardizacija hrvatskog jezika.
“Horvatov sloga i zjedinjenje” nastaje upravo u tom ključnom povijesnom trenutku kao odgovor na društvenu i političku situaciju. Pjesma odražava težnje ilirskog pokreta za povezivanjem južnoslavenskih naroda te postaje jedna od najznačajnijih budnica hrvatskog narodnog preporoda. Kroz alegorijske prikaze i snažnu simboliku, Gaj progovara o nužnosti narodnog jedinstva i prevladavanju regionalnih podjela.
Interpretacija i kritički osvrt
“Horvatov sloga i zjedinjenje” predstavlja vrhunac preporodne književnosti kroz složenu mrežu alegorijskih prikaza i simboličkih značenja. Gaj koristi kontrastne motive mraka i svjetla za prikaz hrvatske nacionalne svijesti – mrak simbolizira političku nesvjesnost dok svjetlo označava buđenje narodnog duha.
Pjesnička struktura temelji se na dvije ključne komponente:
- Ritmička izmjena osmeraca i peteraca koja stvara dinamičan tempo
- Gradacija motiva od individualne prema kolektivnoj svijesti
Posebno je značajan Gajev izbor stilskih figura:
- Personifikacija Hrvatske kao usnule zemlje
- Metafora lanca kao simbol povezanosti
- Alegorijski prikaz kola kao znak narodnog jedinstva
U kritičkom smislu, pjesma nadilazi standardne okvire budnice. Dok većina preporodnih pjesama ostaje na razini patetičnog domoljublja, Gaj uspijeva stvoriti višeslojno djelo koje kombinira:
- Filozofsku dimenziju buđenja narodne svijesti
- Društvenu kritiku političke pasivnosti
- Viziju budućeg jedinstva južnoslavenskih naroda
Najsnažniji umjetnički doseg pjesme leži u njenoj gradaciji – od početne tame preko postupnog buđenja do konačnog osvješćivanja. Gaj majstorski koristi kontraste i paralelizme za pojačavanje emotivnog naboja, stvarajući tako djelo koje nadilazi puku propagandnu funkciju i postaje autentičan umjetnički izraz preporodnih ideala.
Vlastiti dojam i refleksija
“Horvatov sloga i zjedinjenje” ostavlja snažan dojam kroz svoju domoljubnu poruku i umjetničku izvedbu. Gajeva pjesnička vještina očituje se u vještom korištenju alegorije Hrvatske kao usnule zemlje koja se budi, stvarajući emotivnu poveznicu s čitateljem.
Posebno je dojmljiva gradacija osjećaja kroz pjesmu – od početne zabrinutosti za sudbinu Hrvatske (“Još Horvatska ni propala”) do završnog optimizma i vjere u narodnu snagu. Gajevo majstorsko korištenje kontrasta između mraka i svjetla stvara dramatičnu atmosferu koja pojačava emotivni učinak djela.
Ritmička struktura pjesme, bazirana na izmjeni osmeraca i peteraca, daje djelu muzikalnost koja olakšava pamćenje i recitiranje. Ova karakteristika pokazuje Gajevu svijest o praktičnoj namjeni budnice kao sredstva za širenje preporodnih ideja među narodom.
Simbolika u pjesmi ostaje relevantna i danas:
- Kolo kao simbol zajedništva podsjeća na važnost kolektivnog djelovanja
- Zora simbolizira nadu u bolje sutra
- Lanac predstavlja neraskidivu povezanost među sunarodnjacima
Pjesma “Horvatov sloga i zjedinjenje” nadilazi svoje povijesno razdoblje kroz univerzalnu poruku o važnosti jedinstva i zajedničkog rada za dobrobit društva. Gajeva sposobnost da složene društvene ideje pretvori u pristupačne pjesničke slike čini ovo djelo iznimnim primjerom angažirane književnosti.