Shakespeareova tragedija “Macbeth” već stoljećima intrigira čitatelje svojim mračnim zapletom i dubokom psihološkom analizom ljudske prirode. Ovo remek-djelo elizabetanske književnosti istražuje teme ambicije, moći i moralne propasti kroz priču o škotskom plemiću koji postaje kralj kroz izdaju i ubojstvo.
“Macbeth” je tragična drama u pet činova koju je napisao William Shakespeare između 1603. i 1606. godine. Djelo prati uspon i pad škotskog vojskovođe Macbetha koji, potaknut proročanstvom triju vještica i ambicijama svoje supruge, ubija kralja Duncana kako bi se domogao prijestolja.
Drama se temelji na stvarnim povijesnim događajima iz srednjovjekovne Škotske, ali Shakespeare majstorski isprepliće povijesne činjenice s elementima nadnaravnog, stvarajući jedinstveno djelo koje i danas postavlja važna pitanja o prirodi vlasti, savjesti i posljedica naših odluka.
Uvod u lektiru
“Macbeth” predstavlja jednu od najsnažnijih Shakespearovih tragedija koja se bavi temama ambicije, moći i moralne propasti. Kroz mračnu atmosferu i kompleksne likove, drama istražuje psihološke dubine ljudske prirode.
Autor
William Shakespeare napisao je “Macbetha” između 1603. i 1606. godine, tijekom vladavine kralja Jamesa I. Kao najveći dramatičar elizabetanskog doba, Shakespeare je djelovao u kazališnoj skupini “The King’s Men” te pisao za londonsko Globe kazalište. Njegovo poznavanje škotske povijesti i političkih prilika tog vremena značajno je utjecalo na stvaranje dramskog teksta. Drama “Macbeth” nastala je u zreloj fazi njegovog stvaralaštva, kada je već stekao reputaciju vrsnog dramatičara kroz djela poput “Hamleta” i “Othella”.
Žanr i književna vrsta
“Macbeth” pripada žanru tragedije s elementima povijesne drame. Djelo sadrži pet činova te prati klasičnu aristotelijansku strukturu tragedije s jasnom ekspozicijom, zapletom, vrhuncem i raspletom. Karakteristični elementi uključuju:
- Tragičnog junaka s fatalnom manom (hamartija)
- Nadnaravne elemente kroz pojavu vještica i duhova
- Blank verse (nerimovani jampski pentametar) kao dominantnu versifikaciju
- Mješavinu proze i poezije u dijalozima
- Epizode nasilja i krvoprolića tipične za renesansnu tragediju
Tekst kombinira povijesne činjenice iz srednjovjekovne Škotske s elementima fikcije i nadnaravnog, stvarajući jedinstveno dramsko djelo koje istražuje univerzalne teme ljudske prirode.
Mjesto i vrijeme

Tragedija “Macbeth” smješta radnju u dvije ključne lokacije: Škotsku i Englesku tijekom 11. stoljeća. Glavna zbivanja odvijaju se u srednjovjekovnoj Škotskoj, s Macbethovim dvorcem u Invernessu kao centralnim mjestom radnje. Kraljevski dvor predstavlja drugo značajno poprište događaja, gdje se odigravaju ključne scene političkih spletki i ubojstava.
Vojni logori raspoređeni diljem škotskog krajobraza služe kao pozornica za vojne sukobe i strateška planiranja. Engleska ulazi u narativ kao utočište za Malcolma, Duncanovog sina, koji tamo traži saveznike za oslobođenje Škotske od Macbethove tiranije.
Shakespeare temelji vremenski okvir drame na Holinshedovim “Kronikama Engleske, Škotske i Irske”. Kroz srednjovjekovni ambijent autor stvara autentičnu atmosferu feudalnog društva, isprepletenu s elementima nadnaravnog. Mračni zamkovi, magloviti vrhovi i guste šume stvaraju savršenu kulisu za razvoj tragičnih događaja koji obilježavaju ovu dramu.
Lokacija | Značaj u drami |
---|---|
Inverness | Macbethov dvorac, mjesto ubojstva kralja Duncana |
Kraljevski dvor | Središte političke moći i dvorskih intriga |
Engleska | Utočište princa Malcolma |
Vojni logori | Scene ratnih zbivanja i vojnih strategija |
Tema i ideja djela

U Shakespeareovoj tragediji “Macbeth” isprepliću se univerzalne teme ljudske prirode s mračnim elementima nadnaravnog. Djelo predstavlja složenu studiju ambicije, moralnog pada i posljedica izbora koji mijenjaju sudbine.
Glavna tema
Središnja tema “Macbetha” je razorna moć nekontrolirane ambicije koja prelazi moralne granice. Shakespeare prikazuje kako žudnja za moći transformira časnog ratnika Macbetha u tiranina, a njegovu suprugu u manipulativnu sudionicu zločina. Kroz njihov tragični pad, drama istražuje cijenu koju pojedinac plaća kada dopusti da ga ambicija zaslijepi do te mjere da počini nemoralna djela. Sukob između lojalnosti i izdaje dodatno naglašava destruktivnu prirodu bezgranične ambicije.
Sporedne teme
Krivnja i savjest manifestiraju se kroz psihološke posljedice zločina na glavne likove. Lady Macbeth tone u ludilo opterećena teretom svojih djela, dok Macbetha proganjaju halucinacije i paranoja. Nadnaravni elementi, posebno kroz proročanstva triju vještica i pojavu Banquova duha, služe kao katalizatori radnje i simboliziraju mračne sile koje utječu na ljudske odluke. Tema pravde i osvete kulminira kroz Malcolma i Macduffa koji predstavljaju moralni protutežu Macbethovoj tiraniji.
Ideja djela
Osnovna ideja “Macbetha” leži u prikazu moralne degradacije pojedinca pod utjecajem ambicije i moći. Shakespeare pokazuje kako jedan pogrešan izbor vodi u spiralu zločina iz koje nema povratka. Kroz Macbethovu transformaciju iz poštovanog thana u omraženog tiranina, djelo istražuje granice ljudske savjesti i posljedice njenog zanemarivanja.
Motivi i simboli povezani s temom
Krv predstavlja središnji simbol krivnje i nemogućnosti iskupljenja. Motiv noći i tame simbolizira moralni mrak koji obavija likove nakon zločina. Vještice i njihova proročanstva simboliziraju sudbinu i predestinaciju, dok kruna predstavlja simbol političke moći i ambicije. Macbethov dvorac Inverness transformira se iz mjesta gostoprimstva u simbol izdaje i zločina. Ovi motivi grade složenu mrežu značenja koja pojačava glavne tematske preokupacije djela.
Kompozicija djela

Shakespeareova tragedija “Macbeth” slijedi klasičnu petočinsku strukturu s jasno definiranim kompozicijskim elementima. Drama se razvija kroz pet ključnih dijelova koji grade napetost i vode prema tragičnom završetku.
Uvod
Radnja započinje predstavljanjem glavnog lika Macbetha nakon njegove pobjede u bitci za kralja Duncana. Tri vještice na pustari prorokuju Macbethu da će postati kralj Škotske, dok Banquu najavljuju da će njegovi potomci vladati kraljevstvom. Proročanstvo pokreće lavinu događaja kad Macbeth primi vijest da je postao than od Cawdora, što potvrđuje prvi dio proročanstva. Lady Macbeth, nakon čitanja muževog pisma o proročanstvu, počinje kovati plan za ubojstvo kralja Duncana.
Zaplet
Macbeth, potaknut ambicijama svoje supruge Lady Macbeth, ubija kralja Duncana tijekom njegovog boravka u dvorcu Inverness. Nakon ubojstva, Macbeth postaje kralj Škotske, no njegova vladavina obilježena je paranojom. Strah od Banquovog proročanstva navodi ga na organiziranje ubojstva Banqua i njegovog sina Fleanceа. Banquo biva ubijen, ali Fleance uspijeva pobjeći. Macbeth naređuje ubojstvo Macduffove obitelji nakon što sazna da je Macduff pobjegao u Englesku.
Vrhunac
Kulminacija drame nastupa kada Macbeth saznaje da se Malcolm i Macduff približavaju s engleskom vojskom. Birnamska šuma “kreće” prema dvorcu Dunsinane, što ispunjava drugo proročanstvo vještica. Lady Macbeth, mučena grižnjom savjesti, počinje mjesečariti i halucinirati krvave ruke. Njezino mentalno stanje se pogoršava do te mjere da počini samoubojstvo, ostavljajući Macbetha samog u suočavanju s nadolazećom vojskom.
Rasplet
Macduffova i Malcolmova vojska, maskirani granama birnamskog drveća, napreduje prema dvorcu. Macbeth se suočava s Macduffom u završnoj bitci. Otkriva se da je Macduff “nije rođen od žene” već carskim rezom, čime se ispunjava posljednje proročanstvo. Macduff ubija Macbetha i odrubljuje mu glavu, a Malcolm postaje novi kralj Škotske, vraćajući legitimnu vladavinu i red u kraljevstvo.
Zaključak
Završni dio drame donosi uspostavu novog poretka pod Malcolmovom vladavinom. Pravda je zadovoljena Macbethovom smrću, a red se vraća u Škotsku. Svi preživjeli plemići priznaju Malcolma kao zakonitog kralja. Posljednja scena prikazuje krunidbu Malcolma i njegovu objavu planova za obnovu zemlje, čime se zatvara krug tragedije započet Macbethovom izdajom i ubojstvom kralja Duncana.
Kratki sadržaj

Macbeth, hrabri škotski general, vraća se pobjedonosno iz bitke kad susreće tri vještice. One mu prorokuju da će postati kralj Škotske, a proročanstvo dobiva na težini kad kralj Duncan Macbethu dodijeli titulu tana od Cawdora – točno kako su vještice predvidjele.
Lady Macbeth, nakon što sazna za proročanstvo, preuzima ključnu ulogu u tragičnim događajima. Ona manipulira svojim mužem te ga uvjerava da ubije kralja Duncana tijekom njegovog boravka u njihovom dvorcu. Macbeth, iako isprva oklijevajući, izvršava ubojstvo dok Duncan spava. Lady Macbeth vješto inscenira scenu tako da krivnja padne na kraljeve stražare.
Macbethov uspon na prijestolje označava početak njegove tiranske vladavine. Progonjen paranojom i grižnjom savjesti, on naređuje ubojstva svih koje smatra prijetnjom svom položaju. Među žrtvama se nalazi njegov najbliži prijatelj Banquo, za kojeg vještice prorokuju da će njegovi potomci vladati Škotskom. Macbethova vladavina pretvara se u krvavi teror, dok zemlja tone u kaos pod njegovom tiranijom.
Ključni događaji | Posljedice |
---|---|
Proročanstvo vještica | Pokretanje Macbethove ambicije |
Ubojstvo kralja Duncana | Macbethov dolazak na vlast |
Ubojstvo Banqua | Početak Macbethove paranoje |
Redoslijed događaja

Dramska radnja “Macbetha” započinje proročanstvom triju vještica koje Macbethu najavljuju da će postati than od Cawdora i kralj Škotske. Nakon uspješne bitke protiv pobunjenika i norveške vojske, kralj Duncan ispunjava prvi dio proročanstva imenovanjem Macbetha thanom od Cawdora.
Lady Macbeth, saznavši za proročanstvo kroz pismo svog supruga, preuzima ključnu ulogu u tragičnim zbivanjima. Tijekom Duncanove posjete dvorcu Inverness, ona manipulira Macbethom te ga uvjerava u nužnost kraljeva ubojstva. Macbeth, iako isprva oklijevajući, podliježe njezinu utjecaju.
U drugom činu drame Macbeth izvršava ubojstvo kralja Duncana. Lady Macbeth vraća krvave noževe u Duncanovu sobu te optužuje stražare za zločin. Macduff, than od Fifea, otkriva kraljevo tijelo i podiže uzbunu, što označava početak Macbethove vladavine obilježene paranojom i nasiljem.
Ključni događaji | Lokacija | Posljedice |
---|---|---|
Proročanstvo vještica | Pustara | Pokretanje radnje |
Pobjeda nad pobunjenicima | Bojno polje | Macbeth postaje than od Cawdora |
Ubojstvo kralja Duncana | Dvorac Inverness | Macbeth preuzima prijestolje |
Daljnji razvoj radnje uključuje Banquovo ubojstvo po Macbethovu nalogu te bijeg Duncanova sina Malcolma u Englesku. Macbethova tiranska vladavina dovodi do krvavog terora u Škotskoj, što potiče stvaranje saveza protiv njega predvođenog Macduffom i Malcolmom.
Analiza likova

Karakterizacija likova u “Macbethu” otkriva složenu psihološku studiju ljudske prirode kroz prizmu ambicije, morala i posljedica izbora. Shakespeareovi likovi pokazuju duboku kompleksnost karaktera koja se razvija kroz dramsku radnju.
Glavni likovi
Macbeth započinje kao cijenjeni ratnik i than od Glamisa, no njegova ambicija ga transformira u tiranskog vladara. Njegova karakterna evolucija kreće od hrabrog vojskovođe do paranoidnog tiranina, obilježena unutarnjim sukobima između savjesti i ambicije. Lady Macbeth predstavlja pokretačku snagu tragedije, manipulirajući svojim suprugom prema zločinu. Njezina početna snaga i beskrupuloznost postupno se pretvaraju u psihičku nestabilnost koja kulminira ludilom. Banquo, Macbethov prijatelj i suborac, utjelovljuje moralni kontrast glavnom junaku, zadržavajući čast unatoč istim proročanstvima. Njegov duh kasnije progoni Macbetha kao simbol njegove krivnje.
Sporedni likovi
Kralj Duncan simbolizira pravednog vladara čije ubojstvo pokreće lanac tragičnih događaja. Malcolm, njegov sin, predstavlja legitimnog nasljednika prijestolja koji se razvija od nesigurnog bjegunca do mudrog vođe. Macduff djeluje kao Macbethov glavni antagonist i nositelj pravde, posebno nakon ubojstva njegove obitelji. Tri vještice funkcioniraju kao nadnaravni katalizatori radnje, njihova proročanstva manipuliraju događajima kroz dvosmislene poruke. Fleance, Banquov sin, predstavlja buduću prijetnju Macbethovoj vladavini prema proročanstvu vještica.
Odnosi između likova
Dinamika odnosa između Macbetha i Lady Macbeth čini središnju os drame, transformirajući se od partnerstva u otuđenje. Njihova veza počinje snažnim međusobnim povjerenjem no završava potpunim slomom. Macbethov odnos s Banquom prelazi put od bliskog prijateljstva do paranoidnog neprijateljstva. Odnos Malcolma i Macduffa razvija se u savezništvo temeljeno na zajedničkom cilju svrgavanja tiranina. Vještice održavaju manipulativni odnos s Macbethom, potičući njegove najgore impulse kroz dvosmislena proročanstva.
Stil i jezik djela
Shakespeare u “Macbethu” koristi izuzetno bogat poetski jezik koji stvara živopisne slike i dočarava mračnu atmosferu tragedije. Njegov jedinstveni stil kombinira blank verse s proznim dijelovima.
Stilske figure i izražajna sredstva
Metafore dominiraju tekstom, stvarajući kompleksne slojeve značenja. Lady Macbeth poziva noć da je “unsexira”, ilustrirajući transformaciju njezina karaktera kroz snažnu metaforičku sliku. Usporedbe pojačavaju dramatičnost – Macbethova savjest uspoređuje se s “tisućama otrovnih strelica”. Antiteze naglašavaju moralne konflikte kroz suprotstavljanje pojmova: “pravedno i nepravedno”, “stvarnost i privid”. Shakespeare koristi aliteracije (“fair is foul, and foul is fair”) za stvaranje glazbenog ritma i naglašavanje ključnih ideja.
Narativne tehnike
Drama se temelji na izmjeni monologa i dijaloga koji razotkrivaju psihološka stanja likova. Monolozi služe kao prozori u unutarnje svjetove protagonista, posebno tijekom Macbethovih trenutaka moralne krize. Retrospektivno pripovijedanje koristi se za izvještavanje o bitkama i ubojstvima. Paralelne radnje prate sudbine različitih likova, stvarajući napetost i kontrast između njihovih moralnih izbora. Dramska ironija pojačava tragični efekt – publika zna više od likova o nadolazećim događajima.
Ton i atmosfera
Mračna atmosfera prožima cijelo djelo kroz opise noći, oluja i nadnaravnih pojava. Ton varira od svečanog u scenama na dvoru do jezivog u scenama s vješticama. Shakespeare koristi zvučne efekte (grmljavina, kucanje) i vizualne simbole (krv, bodež, kruna) za pojačavanje atmosfere. Jezik postaje intenzivniji i mračniji kako radnja napreduje, prateći Macbethovu moralnu degradaciju. Prirodni elementi poput magle, tame i oluje pojačavaju osjećaj zloslutnosti i neizbježne tragedije.
Simbolika i motivi
Shakespeareova tragedija Macbeth obiluje bogatom simbolikom koja produbljuje značenje djela i pojačava njegovu dramsku snagu. Simboli i motivi isprepliću se kroz cijelo djelo, stvarajući složenu mrežu značenja koja podupire glavne teme ambicije, krivnje i moralne propasti.
Simboli u djelu
Krv predstavlja najistaknutiji simbol koji se proteže kroz cijelu dramu, označavajući krivnju i nemogućnost bijega od počinjenih zločina. Lady Macbeth ne može oprati zamišljenu krv s ruku, što simbolizira njezinu psihološku torturu zbog sudjelovanja u ubojstvu. Noć i tama pojavljuju se kao simboli zla i moralne izopačenosti, dok svjetlost predstavlja istinu i pravdu. Macbethov dvorac Inverness simbolizira izdaju i zločin – mjesto gdje gostoprimstvo prelazi u ubojstvo. Kruna kao simbol moći postaje teret koji uništava Macbetha iznutra, pretvarajući ga iz cijenjenog ratnika u paranoičnog tiranina.
Motivi
Ponavljajući motivi u Macbethu grade atmosferu jeze i neminovne propasti. Motiv sna prožima dramu – Macbeth “ubija san” nakon Duncanovog ubojstva, što vodi u nesanicu i psihičku nestabilnost. Nadnaravni elementi poput vještica i Banquovog duha stvaraju atmosferu natprirodnog uplitanja u ljudske poslove. Motiv vremena naglašava brzinu kojom se događaji odvijaju nakon prvog zločina. Prirodni poremećaji – noćne ptice koje love danju, konji koji jedu jedni druge – odražavaju poremećaj prirodnog poretka zbog Macbethovih zločina.
Alegorija i metafora
Alegorijski sloj Macbetha prikazuje borbu između dobra i zla kroz sukob legitime vlasti i uzurpacije. Metafore prirodnih pojava opisuju moralni raspad – “najcrnja noć” predstavlja vrhunac Macbethove tiranije. Shakespeare koristi metafore odjeće da prikaže lažno dostojanstvo – “posuđene halje” simboliziraju Macbethovu nezakonitu vlast. Metafora bolesti države pod Macbethovom vladavinom razvija se kroz dramu, dok Malcolm predstavlja “lijek” koji će izliječiti “bolesnu” Škotsku. Ove stilske figure pojačavaju emotivni učinak drame i produbljuju njezine temeljne poruke.
Povijesni, društveni i kulturni kontekst
Drama “Macbeth” nastaje u specifičnom povijesnom trenutku jakobinskog doba, kada James VI. od Škotske postaje James I. od Engleske. Shakespeare stvara ovo djelo između 1603. i 1606. godine, reagirajući na značajne političke promjene u tadašnjoj Engleskoj.
Društvene okolnosti tog vremena obilježavaju duboke vjerske i političke podjele. Protestantska reformacija unosi razdor u englesko društvo, stvarajući napetosti između katolika i protestanata. Monarhija predstavlja središnju instituciju društvenog poretka, a koncept božanskog prava kraljeva dominira političkom kulturom.
Shakespeare vješto ugrađuje ove elemente u “Macbetha”, koristeći dramu kao svojevrsnu političku propagandu u korist kralja Jamesa I. Kroz prikaz škotske povijesti i tematiziranje božanskog prava vladara, pisac gradi kompleksnu mrežu odnosa između povijesnih činjenica i umjetničke interpretacije.
Povijesni aspekt | Značaj za dramu |
---|---|
Dolazak Jamesa I. na prijestolje | Inspiracija za temu vladavine |
Protestantska reformacija | Vjerski sukobi u pozadini |
Božansko pravo kraljeva | Središnji politički koncept |
Kulturni kontekst djela odražava renesansno vjerovanje u nadnaravno, što Shakespeare koristi kroz likove vještica i pojavljivanje duhova. Ovi elementi spajaju srednjovjekovnu škotsku povijest s elizabetanskim praznovjerjem, stvarajući jedinstvenu atmosferu koja i danas intrigira čitatelje.
Interpretacija i kritički osvrt
Drama “Macbeth” predstavlja duboku psihološku studiju koja istražuje destruktivnu prirodu ambicije kroz prizmu moralne degradacije glavnog lika. Shakespeareova majstorska karakterizacija Macbetha pokazuje transformaciju časnog ratnika u paranoičnog tiranina, potaknutu proročanstvom vještica i manipulativnim utjecajem Lady Macbeth.
Središnji sukob drame leži u unutarnjoj borbi Macbetha između savjesti i ambicije. Njegova moralna dilema manifestira se kroz poznate monologe, posebice u sceni s imaginarnim bodežom prije ubojstva kralja Duncana. Shakespeare koristi snažne metafore i simbole poput krvi, tame i svjetlosti za naglašavanje psiholoških stanja likova.
Lady Macbeth predstavlja katalizator tragedije, transformirajući se iz manipulativne žene u slomljenu dušu koju proganja krivnja. Njezin poznati monolog “Unsex me here” otkriva kompleksnost lika koji odbacuje tradicionalne ženske osobine radi postizanja političkih ciljeva. Kroz njezin lik Shakespeare istražuje rodne uloge i prirodu moći u srednjovjekovnom društvu.
Nadnaravni elementi, posebice tri vještice, funkcioniraju kao metafora za Macbethove potisnute želje. Njihova proročanstva djeluju kao okidač za događaje, ali konačne odluke donosi sam Macbeth, čime Shakespeare naglašava osobnu odgovornost za moralne izbore. Drama postavlja ključna pitanja o prirodi sudbine i slobodne volje kroz Macbethove pokušaje da kontrolira proročanstva.
Shakespeareov jezik u “Macbethu” obiluje mračnim slikama i simbolima koji pojačavaju atmosferu tragedije. Motivi poremećenog prirodnog poretka – noćne more, nesanica, nadnaravne pojave – odražavaju moralni kaos koji nastaje Macbethovim zločinima. Ova stilska sredstva stvaraju snažan dojam neizbježnosti tragičnog završetka.
Vlastiti dojam i refleksija
Macbethova tragična priča ostavlja snažan emocionalni otisak kroz prikaz moralne degradacije i psiholoških posljedica zločina. Središnji sukob između ambicije i savjesti stvara napetost koja drži čitatelja u neizvjesnosti, dok istovremeno potiče na razmišljanje o prirodi moći i moralnim granicama.
Lady Macbeth predstavlja fascinantan primjer psihološke transformacije – od manipulativne žene koja izaziva suprugovu muškost do slomljene duše koju progoni krivnja. Njezin pad u ludilo i konačno samoubojstvo oslikavaju destruktivnu snagu ambicije kada prelazi granice humanosti.
Nadnaravni elementi, posebno tri vještice, stvaraju mračnu atmosferu koja prožima cijelo djelo. Njihova proročanstva djeluju kao katalizator koji pokreće lavinu tragičnih događaja, istovremeno postavljajući pitanje o stvarnoj prirodi sudbine i slobodne volje.
Shakespeare majstorski gradi napetost kroz postupnu transformaciju Macbetha iz časnog ratnika u paranoidnog tiranina. Njegov unutarnji sukob, prikazan kroz snažne monologe, otkriva dubinu psihološke borbe između želje za moći i grižnje savjesti. Simbolika krvi koja se ne može oprati s ruku Lady Macbeth ostaje jedan od najupečatljivijih motiva koji naglašava težinu počinjenih zločina.
Macbethova propast djeluje kao univerzalno upozorenje o opasnostima nekontrolirane ambicije, posebno relevantno u današnjem društvu gdje pojedinci često prelaze moralne granice radi osobnog probitka. Drama postavlja važna pitanja o cijeni moći i posljedicama koje donose odluke temeljene na sebičnim motivima.